Synthos ogłasza zamiar inwestycji w Brazylii

Synthos ogłasza zamiar inwestycji w Brazylii

chem3Synthos S.A. planuje budowę fabryki kauczuku polibutadienowego na katalizatorze neodymowym w Kompleksie Petrochemicznym Triunfo, w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul.

Synthos S.A. planuje budowę fabryki kauczuku polibutadienowego na katalizatorze neodymowym w Kompleksie Petrochemicznym Triunfo, w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul. Warunkiem realizacji inwestycji jest wejście w życie umów dotyczących dostaw surowców, które zostały podpisane w 2013 roku.

Po wejściu w życie wspomnianych umów, spółka zbuduje nowoczesny zakład produkcyjny kauczuków polibutadienowych (NdBR), stosowanych do produkcji zaawansowanych technologicznie opon do samochodów osobowych i ciężarowych, a także różnego rodzaju gumowych artykułów technicznych. Wydajność zakładu będzie wynosiła 80 000 ton rocznie, co spowoduje znaczący wzrost produkcji elastomerów w Brazylii i zastąpi w znacznej mierze obecny import.

„Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na kauczuki syntetyczne w Brazylii i pozostałych krajach Ameryki Południowej, naszym celem nie będzie zastępowanie lokalnej produkcji ale substytuowanie importu spoza regionu” – powiedział Tomasz Kalwat, Prezes Synthos S.A.

Produkcja kauczuków polibutadienowych będzie prowadzona w Brazylii w oparciu o licencję udzieloną przez Michelin.

Synthos podpisał warunkowe porozumienia z producentami opon Michelin i Pirelli na dostawę kauczuków NdBR do ich zakładów zlokalizowanych w Brazylii.

Czas pozostający na wejście w życie umów przeznaczony będzie na przygotowanie wszelkiej dokumentacji (w tym projektowej) bez zaciągania istotnych zobowiązań finansowych.

Brazylia stanowi dziś siódmą gospodarkę świata i największą gospodarkę w Ameryce Południowej. Zaliczana jest do rynków wschodzących o dużym potencjale wzrostu. Synthos S.A. stale wzmacnia tam swoją obecność. W 2012 r. nasz eksport kauczuków do Ameryki Południowej wynosił 3,3%, w 2013 stanowił już 6,3%.

Jak podaje Pracownia Badań Rynków Zagranicznych w pierwszych trzech kwartałach 2013 r. sprzedaż opon do nowych samochodów wzrosła w Brazylii o 9 proc. Na rynku opon przeznaczonych na wymianę w używanych pojazdach odnotowano wzrost o 11 proc w porównaniu do poprzedniego okresu. Stanowi to o atrakcyjności rynku brazylijskiego oraz pozostałych gospodarek Ameryki Południowej.

Dodaj komentarz